•  Hangi sertifikayı seçmeliyim? 
 •  Başvuru için gerekli belgeler nelerdir? 
 •  Sertifika için nereye ödeme yapmalıyım? 
 •  Birden fazla sertifikaya başvurabilir miyim? 
 •  Randevu aldıktan sonra ödeme yapılmazsa ne olur? 
 •  Sınav merkezleri nerelerdedir? 
 •  Sınava Nasıl Hazırlanırım? 
 •  Sertifika Almak İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim? 
 •  Sertifika Almak İçin İstenilen Başarı Oranı Nedir? 
 •  Başarısız Olduğumda Sınava Tekrar Girebilir miyim? 
 •  Aldığım Sertifika Ne Kadar Süre Geçerli Olacak? 
 •  Gözetim Süreci  Nasıl İşler? 
 •  Sertifikamı Nereden Alabilirim ? 
 •  Sınav Belgelendirme Süreci Hakkında Daha Detaylı Bilgiyi Nereden Edinebilirim ? 
 •  Sertifika almak için hangi sınavlara girmeliyim? 

 

        Hangi Sertifikayı Seçmeliyim?

Sınav yazılım sistemine girdikten sonra öncelikle çalıştığınız meslek grubunu (İplik,Terbiye) belirlemeniz gerekecektir. Sistem seçtiğiniz meslek grubunda yer alan belgelendirme programlarını (meslekleri) size sıralamakta ve burada adaylara mesleklerle ilgili kısa bilgilendirmeler verilmektedir. Adaylar bu bilgilerin de yardımıyla kendilerine uygun sertifika seçimini yapabilir.

Ayrıca Adaylar için Sınav Rehberi bölümünde yer alan, mesleklere göre dizayn edilmiş resimli sınav rehberleri yardımı ile kullandığınız makinenin hangi sertifika sınavında olduğuna daha net karar verebilirsiniz.

        Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aday internet üzerinden başvurusunu tamamladıktan sonra belirtilen süre içinde sınav ücretini Tekstil Sertifikasyon Merkezinin banka hesabına yatırmalıdır. Başvurusu onaylanan aday kendisine gönderilen mailde belirtilen tarih ve saate sınav yerinde fotoğraflı resmi bir kimlik belgesi ile bulunmalıdır.

        Sertifika İçin Nereye Ödeme Yapmalıyım?

Sertifika için gerekli olan ücretlerin TSM’nin  web sayfasında bildirdiği banka hesap numarasına TC Kimlik Numarası ve isim bilgileri referans verilerek  başvuru tarihinden sonra ki 7 gün içerisinde yatırılmış olması gerekmektedir.

        Birden Fazla Sertifikaya Başvurabilir miyim?

Adaylar diledikleri sayıda sertifika için başvuruda bulunabilir.

        Randevu Aldıktan Sonra Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Sertifika almak üzere sınav yazılım sisteminde randevu almış olan adayların, başvuru için belirlenmiş 7 günlük süre içinde sınav ücretlerini TSM’nin belirttiği banka hesabına yatırması gerekmektedir. Sınav ücretlerini yatırmayan adayların sınav randevuları iptal edilmektedir.

        Sınav Merkezleri Nerelerdedir?

Tekstil Sertifikasyon Merkezi   İstanbul Teorik sınav Merkezi, Çerkezköy Teorik – Pratik Sınav Merkezi, Adana Teorik -Pratik Sınav Merkezi ve Kayseri Teorik – Pratik Sınav Merkezi olmak üzere dört merkezde hizmet vermektedir.

Sınav kurallarını ve gerekli şartları sağlayabilen işletmelerde de teorik ve pratik sınavlar yapılabilmektedir. Sınav merkezlerinin adresleri ve gerekli bilgiler TSM web sayfasında yer almaktadır.

        Sınava Nasıl Hazırlanırım?

Sınavlarla ilgili ayrıntılı bilgi web sayfasında da yer alan “Adaylar için Sınav Rehberi”nde yer almaktadır.  Söz konusu rehberde sertifikasyon süreci ve sınav içerikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

        Sertifika Almak İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Sertifika 2 aşamalı bir değerlendirme süreci ertesinde verilmektedir. Adayların sertifika almak için öncelikli olarak teorik sınavda başarılı olması gerekmektedir. Bu sınavlarda yeterliliklerde belirtilen başarı puanını alan adaylar performansa dayalı pratik sınavlara girmekte bu sınavda da başarılı kabul edilen adaylara sertifikaları verilmektedir.

        Sertifika Almak İçin İstenilen Başarı Oranı Nedir?

Sertifika almak için gerekli olan başarı oranları her yeterlilik için ayrı ayrı olarak ulusal yeterliliklerde tanımlanmıştır. Yeterliliklere TSM web sayfasından ulaşılabilmektedir.

        Başarısız Olduğumda Sınava Tekrar Girebilir miyim?

Başarılı olduğunuz birimlerden almış olduğunuz puan sınav tarihini takip eden bir yıl süresince geçerli olacaktır. Teorik sınavda başarısız olduğunuz birimlerden, ilk sınav tarihinizi takip eden bir yıllık dönemde yeni bir ödeme yapmadan iki kez dahaperformansa dayalı pratik sınavda başarısız olduğunuz birimlerden, ilk sınav tarihinizi takip eden bir yıllık dönemde yeni bir ödeme yapmadan bir kez daha sınava girme hakkınız bulunmaktadır Kalmış olduğunuz birimlerle ilgili yeniden sınav randevusu almak için, TSM tarafından size gönderilmiş olan kullanıcı adınız ve şifreniz ile  www.tekstilsertifikasyon.com adresinden başvuru yapabilirsiniz.

        Aldığım Sertifika Ne Kadar Süre Geçerli Olacak?

Alınan Sertifikaların geçerlilik süreleri her yeterlilik için ulusal yeterliliklerde tanımlanmıştır.

        Gözetim Süreci Nasıl İşler?

Gözetim süreci adayların sahip oldukları sertifika süresi içerisinde belgelendirme merkezi tarafından en az bir kez denetime tabi tutulmasıdır. Gözetim TSM tarafından hazırlanan gözetim form ve hizmet formunun doldurması ve formda belirtilen diğer belgeleri TSM’ye sunulması ile gerçekleştirilir.

        Sertifikamı Nereden Alabilirim ?

Sertifikalar TSM  tarafından adaylara elden veya posta yoluyla teslim edilmektedir.

        Sınav Belgelendirme Süreci Hakkında Daha Detaylı Bilgiyi Nereden Edinebilirim ?

TSM merkezinden ve www.tekstilsertifikasyon.com sitesinden bilgi alabilirsiniz.

        Sertifika almak için hangi sınavlara girmeliyim?

Yeterliliklerde belirtilen başarı puanlarını alanlar teorik ve pratik sınavlara girebilirler.