Tekstil Sertifikasyon Merkezi 2011 - 2016

Proje Faaliyetleri

Türkiye'de tekstil sektöründe mesleki yeterlilik konusunda farkındalık ve lobi çalışmaları:

Öncelikle, Sendika üyeleri mesleki yeterlilik ve test merkezi kurulumu konusunda bilgilendirilecektir. Bu doğrultuda, işletmelerin insan kaynakları müdürlerine yönelik mesleki yeterliliğin sektöre katacağı değer ile ilgili kampanya ve farkındalık çalışmaları düzenlenecektir. Mesleki Yeterliliklerin oluşturulması ve sektör tarafından talep edilmesine yönelik çalışmalar MYK'ya iletilerek ilgili düzenlemelerin yapılması sağlanacaktır.


Yurtdışındaki kuruluşlarla bilgi paylaşımının yapılması:

Yurt dışında yerleşik sınav ve belgelendirme kuruluşları ile bilgi paylaşımı yapmak üzere saha ziyareti yapılacaktır.


Sınav ve Belgelendirme Merkezinin fiziki ve bilgi- işlem altyapısının kurulması:

TS EN ISO/ IEC 17024 standardı şartlarına uygun oluşturulacak sistem dâhilinde, TTSİS’in Beşiktaş’taki sınav ve belgelendirme merkezi, TTV Adana METEM ve TTSİS Kayseri METEM’in teorik sınav alanları, test merkezine uygun olarak düzenlenecektir. Test Merkezinin bilişim altyapısı için, Beşiktaş’taki merkeze, teknik ekipmanlar alınacaktır. Test yazılımı, Beşiktaş Merkez olmak üzere , TTV Adana METEM ve TTSİS Kayseri METEM’deki gerçekleştirilecektir.


Belirlenen meslek dalları için Ulusal Mesleki Yeterliliklerin hazırlanması:

Terbiye meslek grubundaki 10 mesleğin ulusal yeterlilikleri, MYK’nın Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği’ne uygun olarak hazırlanacaktır.
MYK'ya Belgelendirme Kuruluşu olmak için Yetkilendirilme Ön Başvurusunun Yapılması: MYK’nın Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği’ne uygun olarak istenen belgeler hazırlanacaktır. Yetkilendirilme ön başvurusu doğrultusunda, TS EN ISO/IEC 17024 Standardına göre Personel Belgelendirme Kuruluşu olmak için TÜRKAK Akreditasyon süreçleri başlatılacaktır.


Çeşitli Yaş Grupları ve Eğitim Seviyelerine Yönelik Deneme Testlerinin Yapılması:

Test Merkezinin kurulmasını takiben, deneme sınavlarına katılım için başvurular alınacaktır. Başvurular, internetten yapılabilecektir. Buna ek olarak, İstanbul’daki sınav ve belgelendirme merkezi, Kayseri ve Adana METEM’ler bireysel başvuruları kabul edeceklerdir.


Proje raporlamalarının hazırlanması:

Nihai rapor ve ara raporlar proje koordinatörü tarafından ilgili makama sunulacaktır.

 

Genel Bilgi

Proje İçeriği

Proje Hedefi

Ortak ve İştirakçılar

Proje Etkinlikleri

Proje Faaliyetleri

Faydalı Linkler

BELGELENDIRME KAPSAMIMIZ